SMF 2.0.16 wydane

Zaczęty przez Adrian, 28 Grudzień 2019, 16:45

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adrian

Zespół Simple Machines Forum wydał nową aktualizację serii 2.0 oznaczoną numerem 2.0.16.

Nowa wersja SMF linii 2.0 jest dosyć ważną aktualizacją, poprawia ona kwestie bezpieczeństwa oraz funkcji forum, a dodatkowo wprowadza zmiany, które są wymagane przez rozporządzenie UE o ochronie danych osobowych, nazywaną potocznie RODO (lub GDPR).

Ważna informacja: Błąd dotyczący kanałów RSS, więcej informacji na końcu posta (link).
Dodano rozwiązanie problemu z kanałami RSS (link).

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji:

  • Wsparcie dla polityki prywatności (jako dodatek do regulaminu forum)
  • Dostosowanie SMF do wymagań rozporządzenia RODO

    •    
    • Wymaganie akceptacji przez użytkowników polityki prywatności przed rozpoczęciem korzystania z forum
    • Pytanie użytkowników o zezwolenie na otrzymywanie ogłoszeń na podany w profilu adres email
    • Włączenie bazującego na tokenach linku wyłączenia subskrypcji w powiadomieniach - użytkownik nie musi być zalogowany
    • Pozwolenie użytkownikom na pobranie kopii swoich danych z profilu forum
  • Wsparcie dla PHP 7.2
  • Poprawiono hash proxy obrazów
  • Poprawiono zabezpieczenia ciasteczek logowania
  • Wprowadzono inne poprawki zabezpieczeń
  • Wprowadzono poprawki instalatora oraz aktualizatora

Pełna lista zmian znajduje się w dziale plików na simplemachines.org.


Na koniec ważna uwaga dla użytkowników modyfikacji GDPR Helper przed dokonaniem aktualizacji:

  • Wykonaj kopię zapasową polityki prywatności
  • Zaktualizuj mod GDPR Helper do najnowszej wersji (ten krok jest bardzo ważny)
  • Odinstaluj mod GDPR Helper
  • Zainstaluj aktualizację 2.0.16

Po zainstalowaniu aktualizacji 2.0.16 każdy użytkownik (Administratorzy również) będą musieli ponownie zalogować się na forum.

SMF 2.0.16 zawiera nowe ustawienia, więc w niedługim czasie pojawić powinna się nowa wersja spolszczenia :)

Paczkę z aktualizacją oraz instrukcje ręcznej aktualizacji znajdziecie tutaj: http://custom.simplemachines.org/upgrades/


__________________
Aktualizacja 29.12.2019

Wersja SMF 2.0.16 zawiera krytyczny błąd powodujący duże obciążenie CPU serwera podczas korzystania z kanałów treści RSS/XML. Poprawka zostanie wydana w najbliższych dniach.

Jeśli już macie zainstalowane/zaktualizowane forum w wersji 2.0.16 i zauważycie duże obciążenie procesora zalecane jest wyłączenie opcji Włącz aktualności XML/RSS znajdującej się w Centrum administracji »Aktualności i email do użytkowników »Konfiguracja



__________________
Aktualizacja #2 29.12.2019


SMF 2.0.17 zostało wydane, zmiana w pliku nie jest konieczna, wystarczy zaktualizować forum do najnowszej wersji.


Aby naprawić błąd należy edytować plik ./Sources/News.php
Kod (Znajdź) [Zaznacz]

$positions = array(
$smcFunc['strpos']($data, '&', $pos),
$smcFunc['strpos']($data, ']', $pos),
);

Kod (Zamień na) [Zaznacz]

$positions = array(
$smcFunc['strpos']($data, '&', $pos),
$smcFunc['strpos']($data, ']]>', $pos),
);


Błąd w paczce instalacyjnej zostanie naprawiony w wersji 2.0.17. Przed instalacją aktualizacji 2.0.17 konieczne będzie wycofanie tych zmian w celu bezbłędnej instalacji pakietu.


the simplest solution is most likely the right one

Adrian

#1
W załączniku dodaję paczkę aktualizacyjną dla spolszczenia do wersji 2.0.16. Aktualizacja spolszczenia tylko dla kodowania UTF8, jeśli występują błędy podczas instalacji w pliku index.polish-utf8.php należy sprawdzić czy są to błędy dot. wersji pliku lub/i roku - będzie przy nich informacja "Ignoruj błędy" - można wtedy kontynuować instalowanie łatki spolszczenia. Jeśli błędy są w innych plikach proszę o zgłaszanie uwag.
the simplest solution is most likely the right one

Adrian

Wersja SMF 2.0.16 zawiera krytyczny błąd powodujący duże obciążenie CPU serwera podczas korzystania z kanałów treści RSS/XML. Poprawka zostanie wydana w najbliższych dniach.

Jeśli już macie zainstalowane/zaktualizowane forum w wersji 2.0.16 i zauważycie duże obciążenie procesora zalecane jest wyłączenie opcji Włącz aktualności XML/RSS znajdującej się w Centrum administracji »Aktualności i email do użytkowników »Konfiguracja



Kolejny post pod postem, ale robię tak żeby był on zauważony ::)
the simplest solution is most likely the right one

js

@Adrian

Dziękuję za informację i spolszczenie. Czy jak zostanie zaktualizowane spolszczenie do 2.0.16, to wtedy tej łatki nie trzeba będzie używać i będzie można ją odinstalować? Nie przetłumaczyłeś fragmentu EmailTemplates.polish-utf8.php w pliku smf_2-0-16_patch_pl.xml

Orientujesz się, gdzie to pozwolenie się ustawia?

CytatPozwolenie użytkownikom na pobranie kopii swoich danych z profilu forum

O które ustawienia chodzi?

CytatSMF 2.0.16 zawiera nowe ustawienia, więc w niedługim czasie pojawić powinna się nowa wersja spolszczenia

Adrian

#4
Ustawienia dot. RODO - trzeba aktywować nową sekcję na dole "Centrum administracji »Cechy podstawowe". Co do tłumaczenia, jeśłi chodzi o:
UNSUBSCRIBELINK: Link to unsubscribe from announcements
Notatki nie są nigdzie tłumaczone w SMF 2.0, to jest tylko informacja o dostępnych zmiennych które można wykorzystać dodatkowo w treści maila


Aktualizacja spolszczenia jest głównie dla osób mających mocno zmodyfikowane pliki językowe (dodane nowe linie), aby nie usuwać istniejących plików.

Pliki językowe z moją łatką i te z paczki nie powinny się różnić, po wydaniu całościowej paczki spolszczenia nie trzeba nic robić, wystarczy spolszczenie 2.0.15 z łatką.
the simplest solution is most likely the right one

js

#5
CytatPozwolenie użytkownikom na pobranie kopii swoich danych z profilu forum

Te dane można pobrać we własnym profilu. Profil > Inne czynności > Pobierz dane profilu

Mam na myśli ten cały fragment. To jest notatka?

<search position="replace"><![CDATA[TOPICSUBJECT: The subject of the topic being announced.
MESSAGE: The message body of the first post of the announced topic.
TOPICLINK: A link to the topic being announced.]]></search>
<add><![CDATA[TOPICSUBJECT: The subject of the topic being announced.
MESSAGE: The message body of the first post of the announced topic.
TOPICLINK: A link to the topic being announced.
UNSUBSCRIBELINK: Link to unsubscribe from announcements.]]></add>


Cytat: Adrian w 29 Grudzień 2019, 18:41
Pliki językowe z moją łatką i te z paczki nie powinny się różnić, po wydaniu całościowej paczki spolszczenia nie trzeba nic robić, wystarczy spolszczenie 2.0.15 z łatką.

Więc, jak zostanie wydana aktualizacja spolszczenia dla 2.0.16 to i tak twoja łatka ze spolszczeniem będzie musiała być zainstalowana, racja?

Jakby ktoś chciał skorzystać z generatora polityki prywatności to firma linuxpl oferuje bezpłatny generator polityki prywatności:

https://linuxpl.com/generujpolityke/

Zgoda na przetwarzanie Twoich danych
Poniższe zgody są warunkiem koniecznym skorzystania z bezpłatnego narzędzia.

Adrian

#6
Tak, to jest notatka. Widać ten tekst tylko w pliku, nigdzie nie jest on wyświetlany na forum i w wiadomościach rozsyłanych przez SMF.


Jeśli zainstalujesz aktualizację spolszczenia nie musisz aktualizować całej paczki po jej wydaniu - w skrócie nic nie musisz robić. Pliki zaktualizowane i "świeże" nie będą miały żadnych różnic - te same zmiany dodałem w edytorze języków na sm.org, więc paczka będzie miała takie same linie. Po zainstalowaniu aktualizacji można ją nawet usunąć z listy pakietów.

______________________

Jak na razie same ciekawe rzeczy dzieją się z nową aktualizacją :)

TapaTalk nie działa po włączeniu bezpiecznych ciasteczek (po aktywacji funkcji związanych z RODO), nie można usuwać wpisów z logów błędów/moderacji/administracji.
the simplest solution is most likely the right one

js

Dzięki za informację.

Faktycznie jest problem z zalogowaniem się przez Tapatalk. Co na to zespół SMF?

pretor

#8
Cześć, narazie spróbowałem na jednym z dwóch for, zaktualizować moda GDPR do najnowszej wersji ale nie wiem dlaczego pobrało mi paczkę 1.0.7 a w PA najnowsza wersja widnieje na czerwono jako 1.0.8. Po wgraniu aktualizacji moda nie mam w PA żadnego odnośnika do niej i tylko na liście aktualizacji widnieje jako wgrana.

Pobrałem aktualizację SMF 2.16 na forum ale narazie jej nie wdrażam, bo czytając Wasze powyższe posty mam co do nie poważne wątpliwości. Poczekamy i zobaczymy co z tego wyniknie.

Mam coraz większe przekonanie, że ludzie działający tam na "górze" SMF nie wiedzą co robią lub co gorsza mają wszystkich korzystających darmowego skryptu za baranów, na których można testować ich niedoróbki.
Szkoda bo to coraz bardziej zniechęca :(


Edit:
W PA zauważyłem nowe ustawienia, których wcześniej nie miałem  :o
Jeśli damy komuś wędkę a nie od razu rybę...pomoc będzie efektywniejsza.

js

#9
W SMF 2.0.16 wprowadzono zmianę w plikach cookies, dlatego jest problem z zalogowaniem się przez Tapatalk. Trzeba poczekać na aktualizację modyfikacji Tapatalk.


cieplutki


js

#11
Wsparcie Tapatalk wydało tymczasowy plik, który naprawia problem z zalogowaniem się przez Tapatalk.

Plik należy podmienić w mobiquo/include/Load.php

https://www.tapatalk.com/groups/tapatalksupport/update-to-smf-2-0-16-breaks-tapatalk-login-t44584.html#p239447

Wydaje się, że wszystko jest w porządku z wersją 2.0.17, ta wersja naprawia błędy, które zostały wydane w wersji 2.0.16

Nolt

Taptalk już działa.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003

www.wizzi.pl
Moje style dla SMF 2

SMF.PL FAQ
nie odpowiadam na żadne PW, więc ich nie wysyłajcie chyba że zostaniecie o to poproszeni

js

Występuje jeszcze inny błąd na osi czasu w Tapatalk.


Adrian

Za chwilę dodam dodatkowe informacje odnośnie wydania 2.0.17.
the simplest solution is most likely the right one